تبلیغات
صرفا جهت اطلاع... - درگذشت دکتر پرویز رجبی
 
صرفا جهت اطلاع...
خاطرات یک خون آشام...

پرویز رجبی پس از تحمل یک دوره‌ی سخت بیماری و شیمی‌درمانی در 21 بهمن 1390 دار فانی را بدورد گفت.

او در بهار سال ۱۳۱۸ در روستای امامقلی به دنیا آمد. کودکی را در زادگاه پدرش، روستای آق‌کند، سپری کرد و در همان‌جا به مدرسه‌ی ابتدایی رفت. در مشهد دیپلم گرفت و به استخدام اداره‌ی فرهنگ قوچان درآمد و آموزگاری را پیشه کرد. در سال ۱۳۳۸ به تهران آمد و در بانک صادرات استخدام شد. در سال ۱۳۴۲ برای ادامه‌ی تحصیل به آلمان رفت. در سال ۱۳۴۹ در حالی از آلمان بازگشت که از دانشگاه گوتینگن آلمان دکترا گرفته بود. بعد از بازگش، نخست به استخدام دانشگاه اصفهان درآمد که بعد توسط ساواک اخراج شد. پس از اخراج از وزارت علوم و آموزش عالی در سال ۱۳۵۳، مرکز تحقیقات ایران‌شناسی را تأسیس کرد. بعد از انقلاب این مرکز تعطیل شد و اجازهٔ ورود به دانشگاه را نیز به وی ندادند. در ۱۳۶۷ مجدداً به آلمان رفت و به مدت ۶ سال به تحقیق و تدریس در دانشگاه‌های دانشگاه ماربورگ و گوتینگن مشغول بود. در ۱۳۶۹ دیوان عدالت اداری رای به محکومیت دانشگاه در اخراج وی داد اما این رای توسط دانشگاه نادیده گرفت شد. سرانجام در ۱۳۷۳ به ایران بازگشت و ریاست بخش ایران‌شناسی دایرةالعمارف بزرگ اسلامی را به عهده گرفت. در سال ۱۳۷۹ بر اثر سکته‌ی مغزی و فلج‌شدن نیمی از بدن خانه‌نشین شد اما به کار تحقیق و ترجمه ادامه داد. پرویز رجبی در پاییز و زمستان ۱۳۸۹ یک دوره‌ی سخت بیماری و شیمی‌درمانی را تحمل کرد و سرانجام در ساعت 22:30 روز 21 بهمن‌ماه 1390 جهان را بدرود گفت.
از آثار تالیفی او در زمینه‌ی تاریخ و ایران‌شناسی می‌توان به مجموعه‌های تاریخی زیر اشاره کرد: هزاره‌های گمشده، سده‌های گمشده، جشن‌های ایرانی، تاریخ خط میخی فارسی باستان، کریم خان زند و زمان او. همچنین ده‌ها جلد کتاب درباره‌ی تاریخ ایران و ایران‌شناسی را به زبان فارسی ترجمه کرده است: کویرهای ایران، مارکوپولو در ایران، ماه‌عسل ایرانی، سفرنامه‌ی نیبور، شهریاری ایلام، داریوش و ایرانیان.
پیکر آن ایران‌شناس و مترجم بزرگوار روز 25 بهمن در بهشت‌زهرا تشییع و در قطعه‌‌ی نام‌آوران به خاک سپرده شد.

یادش در خاطر دوستان و آثارش در گنجینه‌ی فرهنگ ایران‌زمین ماندگار خواهد بود.

نوع مطلب : زندگی نامه، معرفی کتاب، 
برچسب ها : پرویز رجبی، درگذشت، نویسنده، محقق،
من تاحالا حتی یه قسمت از سریال خاطرات یک خون آشام رو ندیدم ولی نمیدونم چرا وقتی خواستم اسم وبلاگم رو بنویسم عشقم کشید "خاطرات یک خون آشام".بنظرم باحاله کلی هم طرفدار داره،آمار وبلاگ رو میبره بالا ؛) تازه به روزنگارهایم هم میاد.مگه نه؟

مدیر وبلاگ : یاس
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما کدام کنسول کارایی بهتر دارد ؟؟؟؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :